Jablonecký náučno-poznávací chodník

Autor: Pavol Jemala | 24.6.2018 o 16:01 | (upravené 25.6.2018 o 10:10) Karma článku: 1,42 | Prečítané:  806x

Aj ja som prepadol cestovaniu po Slovensku. Z množstva miest a obcí som navštívil aj obec Jablonec, ktorá leží 40 km od Bratislavy v okrese Pezinok. V článku sa dozviete niečo o faune a flóre, pamiatkach a okolí. 

V roku 2017 obec Jablonec zrealizovala projekt prírodno - poznávacieho cyklochodníka. Popri potoku Gidra sa môžete prejsť alebo cestu absolvujete na bicykli. Chodník má dĺžku 4,5 km. Začína pri futbalovom ihrisku a končí pri tzv. Silnici, ktorá je už súčasťou obce Budmerice. (obr.1 - Trasa náučno-poznávacieho chodníka)

 

Pozývam vás na prechádzku.

Na tabuli z výrazným nápisom: VITAJTE si môžete prečítať, že tento chodník vybudovala obec s prispením ochotných dobrovoľníkov. Dozviete sa niečo o histórii obce, ktorá používala do roku 1928 názov Halmeš a patrila do Bratislavského kráľovského hradného panstva a dnes cirkevne patrí pod faru v Budmericiach. (obr.2 - Uvítacia tabuľa)

Po takmer kilometrovej chôdzi sa dostanete k tabuli č.1 - GIDRA. Dozviete sa z nej, že Gidra je potok Dolného Dudváhu, že pramení v Malých Karpatoch a má dĺžku 38,5 km. (obr. 3 - Tabuľa č.1 - GIDRA)

Tabuľa č.2 - HLINÍK vás oboznámi so súhrnom živočíšstva, ktoré sa v tomto území vyskytuje. Ak budete mať šťastie, tak stretnete Ježka tmavého alebo bude na vás pozerať zo stromu Sova lesná. V potoku  sem - tam žblnkne Belička európska či Jalec hlavatý. (obr. 4 - Tabuľa č. 2 - HLINÍK)

ŠENKÁROVÁ JAMA  je tretím zastavením a nadväzuje na predošlú tabuľu. Ak si všimnete v okolí potoka Gidra ohryzené stromy, tak si budzte istý, že to spôsobil Bobor vodný, ktorý tu v spolužití s Kačicou divou a Kuny lesnej či Tchora obyčajného žijú svoj život. (obr.5 - Tabuľa č. 3 - ŠENKÁROVÁ JAMA)

Brhlík lesný miluje toto miesto. Listnatý a zmiešaný les so starými stromami je pre neho balzam. Preto si tu vytvára hniezda pre seba i potomkov. TREBAČOVÁ LAVIČKA - je názov štvrtej tabule, na ktorej sa dočítate niečo o Ondatre pižmovej. Tento vodný hlodavec je výborným plavcom a živý sa tým, čo voda dá. (obr.6 - Tabuľa č. 4 - TREMBAČOVÁ LAVIČKA)

Sme takmer v polovici náučného chodníka, kde na nás čaká tabuľa č. 5 - JAMA POD ČABÁKOM.  O Jastrabovi krahulcovi, ktorý je dravým vtákom z čeľade jastrabovitých tu síce napísané nie je nič, tak si aspoň pozriete fotografiu. Na toto miesto z času na čas zavíta aj Diviak lesný, o čom svedčia aj rozryté brehy potoka. Miesto si tu vie nájsť aj Zajac poľný či Škorec lesný. ( obr. 7 - Tabuľa č. 5 - JAMA POD ČABÁKOM)

V druhej polovici náučno - poznávacieho chodníka vás tabuľa č.6 - ŠTYRI JELŠE poinformuje o flóre, ktorá je tu skutočne pestrá. Nachádza sa tu Jelša lepkavá, ktorá dorastá až do výšky 30 metrov a dožíva sa aj 100 rokov. Jej mladé listy ( a niekedy aj kôra ) sa zbierajú na liečebné účely. (obr. 8 - Tabuľa č.6 - ŠTYRI JELŠE)

Zaujímavý názov má tabuľa č.7 - POD SUŠIČKOU. Prečo je  jej názov takýto sa mi nepodarilo zistiť (pravdepodobne tu stála v minulosti sučička, napr. ovocia). Na tabuli si môžete pozrieť fotografiu Ďatľa veľkého či Stehlíka pestrého. (Obr. 9 - Tabuľa č.7 - POD SUSIČKOU)

Lahodná, nenáročná, obohacujúca a nezabudnuteľná prechádzka končí pri tabuli č.8 - DODÁVKY. Z množstva informácii na nej sa dozviete, že roku 1705, dňa 11. augusta  tu všade naokolo stáli proti sebe povstalecké uhorské vojská Františka II. Rákociho a cisárskeho generála Ľudovíta Hebervilla. (Obr.č. 10 - Tabuľa č. 8 - DODÁVKY)

Záverom:

Chodník slúži nielen na prechádzky, ale aj na behanie, bicykľovanie či venčenie psa. Pri každej tabuli si môžete posedieť na pohodlných lavičkách a opiecť si niečo na existujúcich ohniskách. Jablonec nie je len náučný chodník, ale v obci nájdete aj niekoľko pamätihodností. Mňa upútal hlavne Kostol sv. Magdalény (obr.č 11) z roku 1860, socha sv. Floriána (obr.č. 12) či socha sv. Jána Nepomuckého (obr.č 13). Aby bola prehliadky obce Jablonec kompletná, tak sa môžete cestou do okolia, napr. Budmerický kaštieľ (obr.č. 15) zastaviť pri Kovovom kríži (obr. 14), ktorý je pamiatkou na bitku pri Budmericiach. 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?